Šíří se diskuze, debaty, dohady a občas i konspirace ohledně tématu Google vs. Mrak.
TLDR; Na úvod bych rád zmínil, že žádná svatá válka Google vs. Mrak se nekoná, protože téma nasazení Google Workspace nebo Microsoft Sharepoint/Office není na stole. Jako organizace si to zkrátka nemůžeme dovolit, to zaprvé, a zadruhé tyto systémy nesplňují většinu našich požadavků a těžko (až nemožně) by se integrovaly se stávajícími zavedenými systémy strany.
Jen pro představu řekněme, že cena za uživatele Google workspace se slevou pro NGO (nevím zda na ní máme nárok) je cca 98,69 Kč /uživatel/měsíc (ani tato licence nesplňuje a neobsahuje vše co potřebujeme a využíváme) Aktuálně evidujeme v mraku 2 232 uživatelů, tedy 98,69 * 2 232 = 215 812,08 Kč / měsíc, což je 2 589 744,96 Kč ročně! Jako organizace s tím jak jsme nastavení musíme umožnit přístup k našim systémům všem členům, registrovaných příznivcům a dodavatelům, plus občas to jsou nějací asistenti a koaliční partneři atp.
P.S.: Užívání zdarma (které asi někdo znáte) je v omezené variantě pouze pro soukromé užití a pro využití pro nás jako organizaci není.
Nicméně Technický odbor nenutí ani nemůže nutit někoho používat konkrétní systém v soukromém případě, nebo ve spolupráci v nějaké skupině lidí, kde se na tom tato skupina uživatelů domluví. (Nutno podotknout, že oni pak nemohou vyžadovat od dalšího člena, aby určitý systém třetí strany také používal.) Technický odbor pouze dává doporučení a podporu k vlastním stranickým systémům.
Jinými slovy: nemůžeme poskytnout podporu k systému třetí strany, který není náš vlastní. Zároveň ale nemůže člen, dodavatel, nebo předseda jakéhokoliv orgánu vyžadovat po uživatelích se registrovat na systému třetí strany pro práci v rámci naší organizace. Naše organizace funguje skrze pirátskou identitu, kterou se přihlašujeme napříč systémy (až na pár výjimek).
K používání vlastních systémů a jejich propagaci dovnitř strany máme rozumné a logické důvody:
- Plná kontrola nad systémem, nastavením a daty.
- Zajištění a ověření bezpečnosti. (vč. že naše interní data nejsou přeprodávány konkurenci)
- Cena a možnost využít finance efektivněji.
- Transparentnost.
- Vysoká možnost flexibility a škálovatelnosti.
- Shoda s politikou, programem a původem strany.
- Dlouhodobá udržitelnost.
- Zálohování dat
- Možnosti integrace
NextCloud není žádný garážový projekt nějakého studenta, ale velký projekt, který již využívají i některé vlády, školy a instituce.
https://nextcloud.com/whitepapers/
https://nextcloud.com/government/
https://nextcloud.com/service-providers/
https://nextcloud.com/education/
https://nextcloud.com/blog/eu-governments-choose-independence-from-us-cloud-providers-with-nextcloud
Dovolím si odcitovat pár odstavců z pravidel hospodaření, a to z paragrafu 5:
§ 5 Zakázaná právní jednání
a) hospodařit s majetkem strany v rozporu s politikou strany,
e) vynakládat prostředky na zjevně zbytečně nákladné alternativy (např. na taxislužbu nebo leteckou přepravu, pokud pro ně není důvod),
f) zavazovat stranu k dlouhodobému opakovanému plnění bez možnosti výpovědi nebo takovému plnění, pro které nelze v rozpočtu nebo rozpočtovém výhledu očekávat prostředky,
Tyto odstavce si vykládám následovně:
Cílem Pirátské strany a obecně pirátských stran po celém světě je hájit svobodu informací a internetu. Bránit práva a soukromí uživatelů a lidí v tomto prostoru a bojovat s monopoly na technologie. Společnosti jako Google, Meta, nebo Microsoft, byly a jsou problematické jak ve sběru informací, jejich sdílení a nakládání s nimi, tak v tvorbě technologických monopolů nad komunikačními sítěmi, sdílením informací, vyhledávačů a dalších služeb, které využívají milióny lidí v každodenním životě. Nehledě na bezpečnostní problém, kdy mnoho z těchto systémů je pro všechny, vč. státních institucí, takzvanými "blackboxy"; nikdo totiž neví, co přesně dělají, jak fungují, co přesně sbírají, kde se jaká data uchovávají a jak je s nimi dále nakládáno. A tak zdánlivě bezpečná aplikace může být velké bezpečnostní riziko.
Podporu otevřeného softwaru a alternativ vnímám jako jednu ze základních stavebních kamenů politiky naší strany. A stejně jako s transparentností, i v tomto ohledu bychom měli podle mě začít právě u sebe.
Pirátská strana má svůj rozpočet a ten se skládá z darů a příspěvku od státu. V podstatě obojí je nám svěřeno z peněz voličů a lidí, kteří nám věří, že je využijeme pro správnou věc. Nákup předražených licencí na něco, co funguje jen občas a jen o krapet líp, vypadá to možná víc sexy, ale má to spoustu omezení, nebo dokonce nemůžeme zasahovat do konfigurace a nemáme tyto nástroje plně pod kontrolou, vnímám jako silně nehospodárné rozhodnutí. V takovém případě jdou finance podporovatelů strany soukromému korporátu a monopolu namísto např. kampaně a nepřináší žádnou přidanou hodnotu našemu státu, a to i díky tomu, že se tyto společnosti vyhýbají daním v ČR.
Zároveň jako řádný hospodář si nemohu dovolit zavázat stranu k tak velkému závazku jako je roční licence na některé placené alternativy k našim systémům. Nejen že to jsou statisíce ročně a nikdy nevíme, jak na tom budeme za rok, ale v případě, že bychom museli škrtat, bychom o vše co máme na této službě třetí strany přišli. Nelze tedy tyto služby rozumně škálovat a jít zpátky. Osobně vnímám, že bychom se dostali do pasti a stali se rukojmími nebo poddanými těchto monopolů, kteří musí odvádět část svých financí, abychom mohli vůbec fungovat.
Rád bych zde připojil i odkaz na mrtvé produkty google, které v historii někteří z vás používali. Google je korporát a monopol. Je mu jedno co používáte, jaká data tam máte a jak důležité to pro vás je, pokud se google rozhodne to ukončit, tak to ukončí bez kompromisů.
Závěrem
Všechny prosím o nevytváření zbytečných konfliktů a rozdělování strany nad tímto tématem. Opravdu zde není prostor vytvářet tlak nebo nějaký pocit, že zde jsou rozdílné názory, nebo že se jedná o nějaké banální politické či manažerské rozhodnutí.
Přikládám odkaz na ContraChrome, kde je zábavnou formou prezentováno riziko a problematika Google company, kterou jako strana na úrovni evropského parlamentu řešíme: